Linky na letecké spoločnosti

Letisko Košice

1. České aerolínie – www.csa.cz

2. SkyEurope Airlines – www.skyeurope.com

 

Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave

1. Lufthansa Air – www.lufthansa.com

2. České aerolínie – www.csa.cz

3. Swiss Air – www.swiss.com

4. SkyEurope Airlines – www.skyeurope.com

5. Low Cost Airline Ryanair – www.ryanair.com

 

Letisko Krakow (Poľská republika)

1. Low Cost Airline Ryanair – www.ryanair.com

 

Letisko Ruzyně v Prahe

1. Lufthansa – www.lufthansa.com

2. České aerolínie – www.csa.cz

3. SkyEurope Airlines – www.skyeurope.com

4. EasyJet – www.eazyjet.com

5. Jet2 north-west low cost Airline – www.jet2.com

6. Bmi baby low cost Airline – www.bmibaby.com

Lekár

Po príchode do Veľkej Británie je potrebné zaregistrovať sa u lekára v oblasti, kde budete ubytovaný. Táto registrácia je bezplatná. V prípade choroby je potrebné sa u tohto lekára – najlepšie telefonicky objednať, niekedy to trvá aj pár dní.

Nemocenská

Firma nie je povinná vyplácať mzdu v prípade pracovnej neschopnosti a preto v tomto prípade je dobré si vypýtať voľno (pokiaľ máte na nejaké voľno nárok), inak vám tento čas nebude preplatený.

Poistenie

Každý pracovník je povinný sa zaregistrovať do zdravotnej poistovne, kde obdrží takzvané NI (national insurance) číslo. Rieši sa to individuálne, zavolaním a dojednaním si pohovoru na Job centre, alebo sa to rieši hromadne. To znamená, že manažér závodu zorganizuje stretnutie skupiny záujemcov o NI s pracovníkom Job centra. Karta s číslom (nie je to ešte karta poistenca) vám bude zaslaná poštou. Do doby, kým sa to všetko zariadi, je každému pracovníkovi strhávané tzv. pracovné poistenie. Je ho možné skotrolovať na výplatnej páske (napr. v prípade nutnosti navštíviť lekára v prvý týžden vášho pracovného vzťahu vo Veľkej Británii).

Doprava

Naše odporúčanie je jednoznačne letecká doprava – je to najrýchlejší spôsob cestovania a v konečnom dôsledku pri vhodnom výbere trasy aj lacnejší.

Dopravu z letiska si zväčša platíte sami (v niektorých prípadoch, hlavne, ak prichádza viac ľudi – pošle firma mikrobus, ktorý vás zavezie do miesta bydliska), taxi stojí od £40. Máme aj externého šoféra, ktorý vás dovezie za £20 (suma samozrejme záleží od vzdialenosti medzi letiskom a bydliskom).

Ubytovanie

Ubytovanie klienta zabezpečuje a poskytuje partnerská agentúra, ktorá už na letisku v Británii zodpovedá za odvoz a ubytovanie. Za ubytovanie v partnerskej agentúre sa neplatí dopredu. Ubytovací poplatok je odpočítavaný spätne z týždennej výplaty. Jeho výška je rôzna, záleží od oblasti, v ktorej klient žije a pracuje. Uvádzam orientačne cenu za týždeň, tá sa pohybuje od £56 do £70 (cena zahŕňa účet za elektrinu, plyn, vodu, domovú daň a nájom).

Domy a byty, v ktorých sa klient ubytuje sú vo väčšine stredného a vyššieho štandardu. V mnohých prípadoch sa stáva, že sú klienti ubytovaní v nových domoch a bytoch, kde je len základné vybavenie a časť s britským manažérom. Po skúsenostiach s niektorými agentúrami v Británii nemôžeme zaručiť, že klient tam zostane bývať po celú dobu kontraktu alebo nie. Kontrakt na ubytovanie sa podpisuje na 6 mesiacov. Zahraniční partneri sa obyčajne istia tým, že strhávajú postupne z týždenného platu depozit. Obyčajne tento depozit je vo výške £100. Po uplynutí 6 mesačnej doby, buď klient zostáva v agentúrnom bývaní alebo si nájde vlastné ubytovanie. Všetko záleží na dohode s lokálnym britským manažérom. V prípade, že klient nedodrží zmluvné podmienky v ubytovacej zmluve (zničenie zariadenia, predčasný odchod atď.) tento depozit je mu zadržaný. Toto sú podmienky britskej strany a všetky tieto problémy sa riešia už so zástupcom britského partnera.

V prípade záujmu klienta sme schopní dopredu za určitých okolností zabezpečiť vlastné bývanie. To znamená, že slovenský klient s finančným kapitálom, ktorý má záujem o vlastné ubytovanie – dom alebo byt, môže požť v tejto oblasti. Dom alebo byt bude viazaný na klienta, ktorý si všetky finančné záležitosti bude hradiť sám. Agentúra Stirling, s.r.o. mu pomôže s anglickými formulármi, zápisom, zmluvou na ubytovanie a ďalšími užitočnými radami. Všetko záleží od potrieb a dohody s klientom. V konečnom a finančnom dôsledku toto ubytovanie vo väčšine prípadoch vychádza lacnejšie ako ubytovanie britského partnera. V takomto prípade však musíte počítať s tým že prenájom celého domu sa pohybuje od £450 na mesiac a platí sa mesiac vopred, dalej treba taktiež vopred zaplatit deposit vo výške jedného nájmu (v ojedinelých prípadoch to je viac), potom si klient musí platiť council tax – čo je vlastne poplatok za odvoz smetí, polícia, hasiči… čo je zväčša okolo £100 mesačne, cena elektrickej energie, vody a plynu je rôzna ale zväčša sa pohubuje okolo £30/mesiac elektrina, £30/mesiac plyn (v zime aj viac), £20/mesiac voda.

Problémy

Vacsinu problemov vieme vyriesit – ak sa o nich dozvieme. V pripade problemov vacsinou narazame na vypnute telefony, hlavne ak sa zamestnanci nedostavia do prace bez udania dovodu.

Ak mate problem dostavit sa do prace, MUSITE TO OZNAMIT VOPRED svojmu supervisorovi. Ak mate v Anglicku absenciu bez predosleho nahlasenia, je to povazovane za hrube porusenie pracovnej discipliny a mozny dovod na rozviazanie prac. pomeru.

Prosim kontaktujte nas telefonicky v pripade problemov.